Татьяна Платонова

Подчеркните глагол -сказумое, определите его видо-временную форму и залог.

The Institute of Railway Transport provides broad engineering education. This laboratory is equipped with all necessary devices. Synthetic rubber products were developed between 1914 and the 1930 s. A part of the research work was done at the Railway Transport Institute

Институт железнодорожного транспорта дает широкие инженерное образование. Эта лаборатория оснащена всем необходимым оборудованием. Синтетические резиновые изделия были разработаны период с 1914 по 1930-х годов. Часть научно-исследовательской работы было сделано в Институте железнодорожного транспорта

На
Надюшка

provides - Present Indefenite Active
is equipped - Present Indefenite Passive
were developped - Past Indefenite Passive
was done - Past Indefenite Passive