Михаил Прянишников

. Перепишите следующие предложения, подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и

А) 1. If Martin does not win, it will be the end of his sport career.
2. He liked music, but the piece she was playing had no melody for him.
3. It is the development of robots that will solve some very difficult problems of industry.
4. While Jack was sitting biting his nails, we were working out a plan to cover up our traces.
😎 1. Thousands of messages from all parts of the body are sent to and from the brain.
2. Some students will be permitted to take exams in December.
3. He was not expected to say that.

и залог. В разделе (В) обратите внимание на особенности перевода пассивных конструкций.

Т*
Тонька ***

1. Если Майкл не выиграет, это будет концом его спортивной карьеры
doesn't win -- Present Simple
will be -- Future Simple