Мария К

ПОМОГИТЕ!!! Перепишите следующие предложения; подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое и определите его видо-временну

1.But knowledge of theories and principles doesn’t provide practical results
2.Companies are finding it is increasingly important to gather information about their competitors in today’s business environment.
3.If the interpersonal relations are good, a manager will be successful.
4.The shop was attracting many customers when it was supplied by famous companies.
5.Most of money will have been lent for them for very short periods of time like a week or even an overnight.

Перепишите следующие предложения; подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и залог. Переведите предложения на русский язык.

Александр Кузнецов

так а какое предложение разбирать?