Дима Кудравец

Задание 1. Перепишите следующие предложения; подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое и определите его видо-временну

Задание 1. Перепишите следующие предложения; подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и залог. Переведите предложения на русский язык.

Например:
Many have been the victims of racial discrimination. - Многие являются жертвами расовой дискриминации. have been - Present Perfect Active
Several new proposals are considered every week. – Несколько новых предложений рассматриваются каждую неделю. are considered - Present Simple Passive

1.Management is based on scientific theories and today it is a developing science.
2.Top managers don’t need these skills as much as first-line managers.
3.Top managers have been involved in planning, policy making and relations of the
company with the outside world.
4.In the last management function, controlling, managers evaluate how well company objectives are being met.
5.If the interpersonal relations are good, a manager will be successful.

Катя Попова

1. Менеджмент основывается на научных теориях, а сегодня он уже становится развивающейся наукой
is based -- Present Simple, Passive Voice

2. Топ-менеджерам не требуются эти навыки так, как руководителям низшего звена
don't need -- Present Simple, Active Voice