Анна Степанова

Помогите!!!! Правильно ли написаны предложения? (Present Simple)

+ He drinks tea every day. My mother likes bananas. I like ice-cream.
- He doesn't drive a car. He doesn't live in Sochy. I don't like coffe.
? Does Mary work in a hospital? What is your job? Does he speak English?

Alexandr

Все верно. Только в предложении лучше употреблять the ( the hospital). И в coffEE пропустили последнюю Е.

Оксана Долгова

Да, правильно.

Елена Ведерникова

полностю согласен с ольгой