Мария Авалян

помогите пожалуйста с английским(спасибо большое!)

Ксения

Предложения:
1. You were allowed to take this telex.(Past Simple).You will be allowed to take this telex.(Simple Future).
2. They were able to give us catalogues.They will able to give us catalogues.
3. We were obliged to discuss this question. We will be obliged to discuss this question.
либо:
We had to discuss this question.
We will have to discuss this question.
Подробно о модальных глаголах и их эквивалентах читайте здесь:
http://www.homeenglish.ru/Grammarmod1.ht...