Павлик

помогите с английским кто может!!!! как определить participle 1 и participle 2

. Перепишіть речення, підкресліть Participle I та Participle II; визначте, які з них ужиті в функції означення, обставини чи частини присудка.

1.Studying the properties of electrons physicists constructed a very accurate device.
2.Alloys made from copper and nickel are corrosion – resistant.
3.Radio signal is transmitted by means of radio waves.
4.When heated up to 100° C water boils.

Настасья Дмитриева

1 предложение-1
2 предложение-2
3 предложение-2
4 предложение-2
Помоему так