Ди
Дима

помогите пожалуйста по английскому языку, тема Participle 2

Определите функцию причастия прошедшего времени (Participle II) в предложении

Помогите пожалуйста, я сама если честно то не вижу в этом задании Partisiple II, может если только в некоторых предложениях.... а задание поставлено на все предложения, надеюсь на вашу помощь

1.Our firm is interested in expansion its business to new markets in Europe.
2.We have just received a fax from our clients confirming the order.
3.Goods brought from other countries and sold in the country are classified as import.
4.When asked about his work experience in that big bank he told many useful things.
5.Many new products launched by our company helped it to break into new markets in the Far East.
6.When used by an experienced accountant this software program can make accounting more effective.

Ольга Томак

1-interested- часть сказ-го
2-received- часть сказ-го
3-brought- опред-е, classified,часть сказ-го, sold-опред-е
4-asked- обст-во
5-launched-опред-е
6-used-обст-во