Юлия Дубровина

Нужна помощь: Вставьте модальные глаголы may(might) или can(could):

1. ..you help me?
2. I...not imagine her speaking in public: I knew that she was so shy.
3. A fool...ask more questions than a wise man...answer.
4. The school was silent: nothing...be heard in the long dark corridors.
5. They...think that I am too weak to take part in the excursion, but I am strong enough to do any kind of hard work, indeed.
6.You...read this book: you know the language very well.
7. She asked me if she...use my phone.

Елена Савченко

1.could
2.can
3.can, can
4.could
5.may
6.can
7.might