Екатерина Шукаева

Заполните пропуски модальными глаголами can, must, may в нужной форме.

1. I help them yesterday as I was very ill. 2. I take your dictionary? 3. Yesterday we not go to the cinema as we were very busy. 4. We help our friends in trouble. 5. If you want, you read the letter. 6. You speak German quite well. Last year you not speak it at all. 7. The students study hard. 8. We have lunch at the nearest station. There must be a snack-bar there.

1. I help them yesterday as I was very ill. 2. I take your dictionary?
3. Yesterday we not go to the cinema as we were very busy. 4. We help our friends in trouble. 5. If you want, you read the letter. 6. You speak German quite well. Last year you not speak it at all. 7. The students study hard. 8. We have lunch at the nearest station. There must be a snack-bar there.

Валентин Зворыкин

Проблемы с английской раскладкой, поэтому так:

Куд нот, мэй, куд нот, маст, кэн, кэн, куд нот, маст, мэй.

Наталья Бронникова

1. саn
2. can/may
в остальных не понимаю куда надо вставлять