Александра

Помогите!Надо на англиском языке описать картину "Девушка с криветками","Портрет Сары Сиддонс ","Дочери художника !))

Nikita

криветки - на английский язык не переводятся, так-же как Блюхер с английского на русский!!!!

Иг
Игорь

http://www-2005.rsu.edu.ru/chairs/cult/h...

отсюда берёшь текств и в гугл переводчик
или в Википедию сразу

Certainly not limited to Hogarth depicting satirical stories. Girl with shrimp - one of the positive, life-affirming images, similar to characters of Frans Hals. This unfinished work of the artist strikes a powerful energy, great strength emotional impact, beautiful bold and vibrant sensuality. Many researchers have compared the painting with works of French impressionists. Hogarth here like time stopped for a moment (and it is to this in the XIX century and the Impressionists sought). Apparently, in the last years of the artist was trying to portray a man who had forgotten about his role in the endless "comedy of life", and to show how beautiful it is without make-up and conditions, which so rarely parted.

«Девушка с креветками» в контексте всего творчества художника - как бриллиант реалистической живописи. Это тончайший образ обаяния, искренности, лучезарного темперамента. Жаль, что работа осталась незаконченной! После смерти художника картина оставалась в его доме. Вдова говорила приходившим покупателям: «Часто слы­шишь, что он якобы не мог написать человеческую плоть. Вот вам и плоть, и кровь!» Полнота юной жизни - главное впечатление от этого полотна.