Лёха Петров

Помогите разобраться с матью . .

Расскажите пожалуйста всё о материнской плате conroe Presler FSB 1066 Dual Core CPU, можно ли её заменить другой в случае неполадок и если да, то какая подойдет . .

Александр А

LGA 775 for Intel® Core™ 2 Quad / Core™ 2 Extreme / Core™ 2 Duo / Pentium® XE / Pentium® D / Pentium® 4 / Celeron® D, supporting Quad Core Kentsfield processors
VIA® PT880 Ultra Chipset
Supports FSB1066/800/533MHz processors and H-T Technology
Supports Dual Channel DDR2 667 (DDR2 x 2 DIMM slots) and DDR400 (DDR x 2 DIMM slots)
Untied Overclocking : During Overclocking, FSB enjoys better margin due to fixed AGP/PCIE/ PCI Buses
1 x PCI Express Graphics slot (@ x4 mode)
1 x AGP 8X slot
Hybrid Booster - Safe Overclocking Technology
2 x SATA 1.5Gb/s connectors, support RAID 0, 1, JBOD functions
HDMI_SPDIF header, providing SPDIF audio output to HDMI VGA card, allows the system to connect HDMI Digital TV/projector/LCD devices.
7.1 CH Windows® Vista™ Premium Level HD Audio (ALC888 Audio Codec)
Supports all features in Windows® Vista™ Premium
HD 8CH I/O: 4 ready-to-use USB 2.0 ports, HD 7.1 channel audio jacks

А подойдет любая под Сокет 775