Ольга Маслова

Английский язык временная форма и залог сказуемого

Определите временную форму и залог сказуемого:

Irina Petrova (to be) a businesslady She often (to travel) abroad to European countries. Last week she (to go) to Spain bt plane. She (to have) talks with her business partner. The talks (to be) difficult. She (to meet) with consultants from law firms. She (to be not) pleased with talks. She (to contact) the foregin company next month

Кристина Плечко

Предложения:
1. Irina Petrova is a businesslady. 2. She often travels abroad to European countries. 3. Last week she went to Spain by plane. 4. She had talks with her business partner. 5. The talks were difficult. 6. She met with consultants from law firms.
7. She was not pleased with talks. 8. She will contact the foregin company next month.

Временные формы и залог сказуемого:
1. Present Simple, Active Voice.
2. Present Simple, Active Voice.
3. Past Simple, Active Voice.
4. Past Simple, Active Voice.
5. Past Simple, Active Voice.
6. Past Simple, Active Voice.
7. Past Simple,Passive Voice.
8. Future Simple, Active Voice.