Самат

пжл, помогите определить видовременную форму и залог глагола сказуемого!!!

Перепишите следующие предложения, определите в каждом из них видовременную форму и залог глагола-сказуемого.
1)people will land on mars in the 21 st century
2)at four o’clock on Tuesday afternoon we’ll be flying over Moscow
3)People have used coal as fuel for a long time
4)In summer you will be sent to a big plant for your industrial training
5)Entrance exams are held in summer

Людмила Абазина

в инете переводчик