Екатерина Степанова

как определить видовременную форму глагола-сказуемого и залог? помогите пожалуйста)

в каждом преложении:
1. Excuse me, I am looking for a phone box.
2. Last night I was reading in be d when suddenly I heard a scream.
3. In five years’ time a permanent space station will be circling the moon.
4. The Labour party has always had strong links with the trade unions.
5. He had completed his work before the conference.
6. They will have fini shed the building of th e house before summer.
7. The atom can be defined as the smallest portion of matter.
8. Our group is being examined by the professor now.
9. Nanocrystalline tungsten has been successfully synthesized.
10. The sys tem is designed to opera te at temperatures over 110 C.

Littleking

Просто время определяешь, легко же?

1. The Present Continuous Tense
2. The Past Continuous Tense
3. The Future Continuous Tense

Дальше мне лень) Вообще вот этот сайт ещё может помочь http://langust.ru/etc/verbs.shtml#fucot