Ок
Оксана

Помогите пожалуйста сделать такое задание.

Тут походу пары нужно найти словам.

5. Find pairs of adjectives in the box that have similar meanings. List them in the table.

angry astonished boiling cold dirty exciting exhausted fascinating filthy freezing frightened funny furious gorgeous hilarious hot interesting pretty surprised terrified thrilling tired

Елена Шевцова(Бурмистрова)

angry-furious,astonished-surprised,boiling-hot,cold-freezing,dirty-filthy,exciting-thrilling,exhausted-tired,fascinating-interesting,frightened-terrified,funny-hilariousgorgeous-pretty!пожалуйста)