Павел Троицкий

Что означают эти строки?

Тропарь. И нравом причастник и пристолом наместник Апостолом быв, деяние обрел еси, богодухновение, в видении восход: сего ради слово истины исправляя, и веры ради, пострадал еси даже до крове. Священномучения Вадиме, Моли Христа Бога спастися душам нашим.

Аленка Ефимова

короче, перевод.
Вадим был праведником, своими делами обрел богодухновенность и было у него (какое-то) видение. Проповедовал истину и пострадал за веру.