Ви
Виктория

загадка на английском про кошку

Айдай

1. Q.: Scientists have proven that cats have more hair on one side then their other side. Some people believe that this is because when cats lay on their side they need insulation from the cold on the floor or ground. Which side of a cat has more hair?
A.: Well Duh! The outside of the Cat of course!
(Перевод загадки: В. : Ученые доказали, что у кошек на определенной части тела больше меха, чем на другой. Некоторые даже считают, что это необходимо для лучшей изоляции, тк кошки постоянно лежат на холодных поверхностях. На какой части тела больше меха?
О. : Неужели непонятно? ! Снаружи! )
2. Q.: There are 10 cats. 3 are sleeping, 4 are eating, and 2 are eating in their sleep. Meanwhile one is doing neither of those things and nothing else. What is the 10th cat doing?
A.: Nothing!
(Перевод: В. : Из 10ти котов трое спят, четверо едят и двое едят во сне. Последний же кот ни ест, ни спит и вообще ничего такого не делает. Чем он занимается?
О. : Ничем!)