Антоха Зайцев

НУЖНА ПОМОЩЬ!!!! Перепишите следующие предложения, подчеркните в них причастия (Participle I, Participle II), определите

Перепишите следующие предложения, подчеркните в них причастия (Participle I, Participle II), определите функцию каждого из них, т. е. является ли оно обстоятельством, определением, частью сказуемого и т. д. Переведите предложения на русский язык.

1. The members of the American Bar Association principally are practicing lawyers, judges, court administrators, law teachers, etc.
2. The ABA is the world's largest voluntary professional association, including more than 350,000 attorneys.
3. The United Kingdom is a unitary state and police forces have been organised at the level of administrative districts.
4. A constitution binds a government or governments, limiting the contexts in which rules may be created, interpreted and force may be applied.
5. The Fourth World’s counties are the most undeveloping industry ones.

Ирина Котова

1. Члены Американской Ассоциации Юристов главным образом обучают адвокатов, судей, управляющих делами суда, учителей права и т. д.
practicing -- Participle I, часть составного сказуемого