Юрий Савчук

помогите пожалуйста. Перепишите следующие предложения, выпишите из них причастия, определите их форму и функци

1. Accounting information dealing with projections of income and budgets of cash requirements is impor-
tant for company's planning procedures.

2. Using computers the management can solve various administrative functions such as payroll prepara-
tion, inventory control in manufacturing and warehousing operations, etc., more efficiently than before.
3. Expense recognition practice being used in this company is referred to as the matching principle.
4. Having passed a number of examinations the candidates showed their professional competence.
5. Having been compiled very carefully the manual contained explicit instructions for preparing the re-
search project.

Sex

какие предложения?