Игорь Алиев

НЕ могу выполнить задания по английскому, помогите пожалуйста, кто знает и есть время!?:)

Задайте вопросы к выделенным словам.
1.Their new car was bought not LONG AGO and they HAVE ALREADY BROKEN it.(2)
2.BEING ILL, he had to consult a doctor and to have THE PRESCRIPTION made up.(2)
3.THE SMILING GIRL was standing at the door and watching the man BEING EMBARRASED. (2)

ВЫделенные слова в первом предложении: LONG AGO и HAVE ALREADY BROKEN
во втором предложении: BEING ILL и THE PRESCRIPTION
в третьем предложении: THE SMILING GIRL и BEING EMBARRASED
К этим словам нужно задать вопрос.

Ка
Катя

when were they bought their new car?
When have they already broken it?
Who was standing a the door?