Кр
Кристина

Помогите мне выполнить задания по английскому языку

Замените существительные с предлогом of существи¬тельными в притяжательном падеже:
the house of my father; the car of my son; the books of the girl; the case of this judge; the room of my daughter; the nаmе of her friend; the flat of my brother; the family of their sister; the book of these students.

Образуйте притяжательные конструкции от следующих слов:
the boy, his school; these people, their life; his friends, the names; those women, the work; my sons, the room; our room, the flat; those students, the lab; the houses, those people; this girl, the books

Агата Кузнецова

my father's the house,my son's the car
the boy's