Дмитрий Мельников

Помогите выполнить задание по английскому языку!

Перепишите и переведите предложения, выбрав правильную форму
сказуемого (Active or Passive).
1. After the reconstruction of this line, track maintenance cost (will reduce; will be
reduced) considerably. 2. A taxi (called; was called) 15 minutes ago; so we (are expecting;
are being expected) it any moment. 3. Bill (kept; was kept) his word and arrived exactly at the
time he (had promised; had been promised). 4. Great attention (pays; is paid) to ecological
problems all over the world. 5. Be careful! The train (is approaching; is being approached) the
station!

Алексей Иванов

1.После реконструкции этой линии, отслеживать расходы на техническое обслуживание (уменьшит, будет сокращено) значительно.