Мария Яковлева

Переведите на английский язык, употребляя глагол to be в Present, Past или Future Simple.

1. Мой брат сейчас в школе. 2. Мой брат был вчера в кино. 3. Мой брат будет завтра дома. [ 4. Ты будешь дома завтра? 5. Она была вчера в парке? 6 Он сейчас во дворе? 7. Где папа? 8. Где выбыли вчера? 9. Где он будет завтра? 10. Мои книги были на столе. Где они сейчас? 11. Моя мама вчера не была на работе. Она была дома. 12, Мой друг не в парке. Он в школе. 13. Завтра в три часа Коля и Миша будут во дворе. 14. Мы не были на юге прошлым летом. Мы были в Москве. 15. Завтра мой дедушка будет в дерев­не. 16. Когда твоя сестра будет дома? 17. Ты бу­дешь летчиком? — Нет, я буду моряком. 18. Моя сестра была студенткой в прошлом году, a eel час она врач. — Ты тоже будешь врачом? — Нет, я не буду врачом. Я буду инженером.

Юлия Спиридонова

1. My brother is at the school now
2. My brother was at the cinema yesterday
3. My brother will be at home tomorrow
4. Will you be at home tomorrow?
5. Was she at the park yesterday?

Аня Волкова

My brother is at school now
my brother was at cinema yesterday
My brother will be at home tomorrow
will u be at home tomorrow?
did she at park yesterday?
is he in the yard now?
where is dad now?
where was you yesterday?
there were my books on the table. Where are they now?
my mother didn't at work last evening. she was at home
My friend is not at park. He is at school
Kolya and Misha will in the yard at 3 o'clock.
My grandfather will be in the country tomorrow
when your sister will be at home?
Will you become a pilot? no I will become a doctor
My sister was a student in the last year. she is a doctor now. will you become a doctor? No I don't I will become an engineer.