Алексей Тихонов

вставьте глагол to be в Present Simple,Past Simple,Future Simple. помогите буду очень блогодарен!!

1.
Ronald …… with
family now. His sons …… so much excited. They have dot new toys from their
father.

2.
Everybody in the
family …… very glad to see him at home again.

3.
……. your father in
a restaurant yesterday?

4.
There ……. an
international students’ club at the university.

5.
The house ……
clean. There ……. dirty dishes on the kitchen table and in the sink.

6.
There …… some
students in the hall.

Филюк

1 is, are
2 is
3 was
4 is
5 was, were
6 were

но вообще то сами предложения не указывают ни на какое время - какое хочешь такое и ставь сам