Мария Чебышева

помогите, английский ((((

Мне нужно правильно перевести с русского на английский.. . я пыталась составить предложения, но думаю у меня много ошибок ((((

1. И она сказала, что слышала, что сказала о ней Маша своей матери прошлой ночью.
2. Она старалась быть хорошей, но вместо этого она была оскорблена.
3. Она сказала, что Маша была не доброжелательна с ней.
4. Маша ответила ей, что она довольно сложный гость.
5. Затем она сказала Маше, что возможно она права.
6. Она попросила у нее совета как заинтересовать друзей.
7. И Маша стала советовать ей, что нужно поменять ей во внешности и как правильно танцевать.

1. And she said, that she heard what Masha said to your mother about her last night.
2. She has tried to be nice, but instead she is insulted.
3. She said that Masha hasn't been friendly at all.
4. Masha answered that it she is a rather difficult guest.
5. But then she said slowly that Masha may be right.
5. She asked her for advice on how to interest friends.
6. And Masha began to advise her how to look and the right to dance.

Александр Самохвалов

второе это так как ты перевела? тут надо мою маму прости ничем помочь не могу сама в инглеше я 0 хоть убей мне не перевести

Сергей Батурин

1.And she said that she had heard that said about Masha her mother last night 2.She tried to be good but instead she was offended.3.She said that Masha was not good desirable with her.4.Masha told her that it is quite complicated guest.5.Then she told Masha that perhaps she is right.6.She asked for her advice how to make friends.7.And Masha began to advise her what she need to change her appearance and how to dance.Фух вроде всё.