На
Натали

На території України є тільки частина хребта Карпатських гір які розташовані і в сусідніх країнах. Перекладіть на англ.)

Та
Танюша

On the Ukrainian territory there is only part of the Karpatian mountain chain the rest of which is located in neibouring countries.

Елена К

On the territory of Ukraine there is only a part of the Carpathian mountains chain which are located in the neighboring countries.

Не забывайте про артикли!