Мелисбек Кубатов

Как перевести это предложение? Nevertheless, da Gama's expedition was successful beyond all reasonable expectation, bri

Nevertheless, da Gama's expedition was successful beyond all reasonable expectation, bringing in cargo that was worth sixty times the cost of the expedition.

Елена Коннова

Тем не менее, успех экспедиции Васко да Гамы превзошел все разумные ожидания, поскольку ценность доставленного ею груза в шестьдесят раз превысила затраты на экспедицию.