Вера Панакшина

Помогите перевести это предложение

One likely consequence of this sort of speech pattern in a woman is that, often –unbeknownst to herself, the speaker builds a reputation of tentativeness, and others will refrain from taking her seriously or trusting her with any real responsibilities, since she “can’t make up her mind,” and “isn’t sure of herself.”

А.
Артемида .

Перевод: Одним из вероятных следствий такого рода речи в женщине, что, часто незаметно для себя, спикер строит репутацию условности, и другие будут воздерживаться от принятия ее всерьез или доверять ей хоть какую-то реальную ответственность, поскольку она “не может заставить свой разум”, и “не уверена в себе”.