Костя Точкин

помогите перевестии пж )) спасибо )

Харрис Якупов родился 23 декабря 1919 года в городе Казань. Семья была большая. В 7 лет Харис пошел учиться в 13 школу Приволжского района в городе Казань. Во время учебы посещал художественную школу. Окончив 10 классов поступил в Казанское Художественное училище. 1940 году был призван в Армию и в 1941 году ушел на фронт, прошел всю войнупихотинцом.
После того как вернулся с фронта, уехал в Москву чтобы продолжить обучение у народного художника СССР академика Б. В. Иогансона.
В своих произведениях Харис Якупов отражал военные действия . Он любил свой народ. В его послевоенных картинах много портретов рабочих людей. Еще в своих картинах употреблял природу. Харис Якупов является народным художник Татарстана и любимым для татарского народа

Павел Тюрькин

Kharis Yakupov born December 23, 1919 in the city of Kazan. The family was large. In 7 years Haris went to study in 13 school of the Volga region in the city of Kazan. During study I attended art school. After graduating from 10 classes enrolled in the Kazan Art school. 1940 he was called up into the Army and in 1941 he went to the front, took all войнупихотинцом. After the return from the front, left for Moscow

Алексей Семин

те на чё на англ?
Во на:
Yakupov Harris was born December 23, 1919 in Kazan. The family was large. At 7 years, Harris went to school in the 13 school district in the Volga city of Kazan. During his studies, attended art school. Graduated 10 classes entered the Kazan Art School. 1940 he was drafted into the Army, and in 1941 went to the front, went through the entire voynupihotintsom.
After returning from the front, went to Moscow to continue his studies at the People's Artist of the USSR Academy of B.V.Iogansona.
In his works reflect Haris Yakupov war. He loved his people. In his postwar films many portraits of working people. Even in the pictures used the nature. Kharis Yakupov is a people's artist of Tatarstan and the favorite for the Tatar people