Тигран Пртавян

нужна помощь в переводе предложения... с английского на русский..

The trust of Orlov's scenography, however, is the golden spiral staircase that rises from the centre of the stage right to the flies, as if showing the way to heaven. Coming down, we see the conductor, Pavel Bubelnikov, descend with great ceremony. In total silence he dons a colorful sleeveless jacket over his black shirt- and thus begins Puccini's tale of love and death.

Лена Шаповал

Творение сценографии Орлова, золотистая винтовая лестница, которая возвышается из центра сцены, готовая улететь, как будто указывает дорогу в небеса. Спускаясь вниз, вы увидите дирижера Павла Бубельникова, пришедшего с большой торжественностью. В полной тишине он накидывает цветастую безрукавку поверх черной рубахи, так начинается сказка Пуччини о любви и смерти.