Анастасия Пулькина

Пожалуйста исправьте ошибки в английском рассказе 🙂

The main directions of mass music became rock and jazz. In 1954 came the first song by Bill Haley "Rotsk around Tae clock", which gave a new musical style rock-n-roll. The new style immediately attracted the attention of the audience, especially young people.

In the 60 years of the 20th century has become extremely popular legendary group The Beatles. They sang of love, protesting viny in Vietnam, collected money for the people of Bangladesh and others. Examples, were politicized their song "Let's give peace a chance", "I do not want to be a soldier" and others.
In rock music developed and developing other areas: punk rock, breaks, rock, metal, hard rock, etc..

David

1."They sang of love"
Ты хотел сказать, что "они пели о любви"?
Тут тогда будет "They sang about love".
2. А "protesting viny in Vietnam"...
Viny - это прилагательное винный.
Тут же про войну надо сказать. А война - war.
3. "Examples, were politicized their song "Let's give peace a chance", "I do not want to be a soldier" and others. "
Порядок слов неправильный. И слово song надо поставить в множественное число
"Examples, their songs "Let's give peace a chance", "I do not want to be a soldier" and others were politicized "