Елена Минченко

Исправьте ошибки (Английский)

Рецепт пиццы. Исправьте, пожалуйста ошибки или помогите составить текст так, ччтобы "лучше звучало". Заранее большое спасибо.

For cooking pizza you should first make the dough. You need: 350 ml of water,2 teaspoons of salt, 3 tablespoons of sugar, 2 teaspoons of dry yeast 5 tablespoons of vegetable oil, 4 cups of flour.
Sprinkle yeast, salt and sugar into warm water. Add oil and pour into the flour. Make the dough. Form a round cake and put in the pan.
Then make the filling for pizza. Slice the tomatoes, salami, mushrooms. Put it all on the dough and drizzle with ketchup and mayonnaise. Rub the cheese.
Cook the pizza 30 minutes in the oven.
Enjoy your pizza!

Rinat Т

Первый абзац-все правильно. А вот остальное (Некоторое переделала, что бы лучше звучало:
Sprinkle the yeast, salt and sugar in warm water. Add the vegetable oil and pour and pour into the flour. Make the dough in the form of a round cake and place in pan.
Then make the pizza toppings. Slice the tomatoes, salami, mushrooms. Put it all on the dough and pour ketchup and mayonnaise. Grate the cheese.
30 minutes to cook a pizza in the oven.
Enjoy your pizza!