Олеся Туркова

Переведите, пожалуйста, с русского на английский. Спасибо!

1 ФРС контролирует поступления средств.
2 Когда ФРС покупает ценные правительственные бумаги, поступление средств увеличивается.
3 ФРС также устанавливает предельные уровни кредитования, покупок капитала.
4 Бухгалтерский учёт представляет данные для кредиторов и вкладчиков.

Анатолий Галкин

1 FRC controls the flow of funds.
2 When the FRC buys government^s securitiy papers, the flow of funds increases.
3 FRC also sets limits on lending, capital purchases.
4 Accounting provides data for lenders and investors.

Рустам М

1 Fed controls the flow of funds.2 When the Fed buys government securities paper, the flow of funds increases.3 Fed also sets limits on lending, capital purchases.4 Accounting provides data for lenders and investors.