Пу
Пулат

Пожалуйста, помогите с контрольной по англ! Очень прошу!

I. Перепишите данные ниже предложения. Определите по грамматическим признакам, какой частью речи является слово, оформленное окончанием S, какую функцию это окончание выполняет, т. е. служит ли оно: а) показателем глагола 3-го лица ед. числа в Present Indefinite, б) признаком множественного числа существительного или в) показателем притяжательного падежа существительного. Переведите предложения на русский язык.

I. The exhibits of the Geography Museum tell us about the history of the development of the Earth.
2. This foreign firm exhibits new machine-tools and instruments.
3. He lectures on geometry.
4. What is your friend’s profession?

II. Перепишите следующие предложения и переведите их, учитывая особенности передачи на русский язык определений, выраженных именами существительным.

1. A new town building program will help to make Moscow a model of the contemporary city.​
2. The University building houses 6 natural science faculties.
3. Moscow is the centre of different societies and organizations such as the Peace Committee and the Afro-Asian Solidarity Committee.

III. Перепишите следующие предложения, содержащие разные формы сравнения, и переведите их на русский язык.

1. The Museum of Revolution in Tverskaya Street has documents on the most important marks in the history of the revolution.
2. Moscow today is ten times as big as before the World War I.
3. The industrial output of Moscow is 35 times greater than it was in pre-revolutionary Russia.
4. The oftener you visit the Kremlin the more you admire its architecture and historical monuments.

IV. Перепишите и письменно переведите следующие предложения, обращая внимание на перевод неопределенных местоимений и наречий.

1. Is there anybody outside in the street? – No, there is nobody there, I think. I don’t see anyone there. It’s late; everybody is at home at that time.
2. Can anyone help me with this task? - Anyone can do it.
3. Is anything wrong with this car? - No, everything is O.K. Nothing can happen to it. There is something heavy in it.

V. Перепишите данные ниже предложения, определите их видовременные формы и укажите их инфинитив; переведите предложения на русский язык.

1. For Muscovites Red Square is one of the most beautiful places in the world.
2. Red Square got its name in the I7th century from the Russian word "Krasnaya" which means beautiful.
3. The construction of Moscow's metro began in 1932.
4. Today Moscow Metro has more than 140 stations.

Екатерина Абрамова

так надо бы самому всё это изучить