Анатолий Степовой

помогите пожалуйста с английским, я совершенно запуталась во временах (

1. If you (to see) this film, we (to discuss) it later.
2. If she (to have) a problem, (to help) her.
3. If we (to travel) by car, we (to save) a lot of money.
4. If he not (to give) her flowers once a week she (to be) offended.
5. If they (to blame) him, it (to serve) him right.
6. When the children (to come) home for Christmas, the parents (to be happy).
7. We (to buy) their car after Father (to get) his salary.
8. I not (to try on) this dress before I (to know) how much it (to be).
9. I (to wake) you up as soon as I (to get up).
10. They (to make) an announcement about the plane as soon as it (to land).
11. As soon as Tom (to fix) the engine we (to continue) our journey.
12. As soon as he (to write) to me I (to let) you know.
13. We (to lie) in the sun and (to swim) in the warm sea unless the weather (to change) for the worse.
14. She not (to marry) him unless he (to give up) his bad habits.
15. You not (to lose) weight unless you (to eat) less.

Natali

1. If you see this film, we will discuss it later.
2. If she has a problem, I/you/we/they will help her.

Дальше всё по тому же сценарию, Present Simple в придаточном, Future в главном.
В целом, в большинстве предложений можно увидеть и 2-й, и 3-й тип условного периода, т. к. они вырваны из контекста, но я уже вижу, что от вас хотят именно 1 тип.

Та
Танюша

1. see / will discuss
2. have / will help
3. travel / will save
4. does not give / will be
5. blame / will serve
6. come / will be happy
7. will buy / gets
8. will not try on / know / is
9. will wake / get up
10. will make / lands
11. fixes/ will continue
12. writes / will let
13. will lie / swim / changes
14. will not marry / gives up
15. will not lose / eat