Юлия Кожарина

Почему красный клевер занесен в красную книгу Украины? что можно написать про него?

Алексей Кононов

Можно написать то же, что и в самой Красной Книге Украины про него сказано. . )

(Книжку можно скачать с [ссылка заблокирована по решению администрации проекта] - собственно ссылка - http://menr.gov.ua/media/files/Articles/Red_book/Red_book_plants_2009_031209.rar )

Итак:
Природоохоронний статус виду
Рідкісний.

Наукове значення
Центральноєвропейський вид, що знаходиться на сх. межі поширення і трапляється рідко.

Ареал виду та його поширення в Україні
Зрідка в правобережній частині України (Закарпаття та Волино-Поділля) .
Адм. регіони: Рв, Лв, Ів, Тр, Зк, Вн.

Чисельність та структура популяцій
Популяції займають невеликі площі. У межах популяції зростає невеликими куртинами чи поодиноко.

Причини зміни чисельності
Вид характеризується стенотопною еколого-ценотичною амплітудою і є чутливим до надмірного впливу антропогенних факторів, погано відновлюється. За останні десятиліття
число локалітетів і чисельність популяцій скоротилися.

Умови місцезростання
Суходільні луки, лучні степи, узлісся, чагарники. Ксеромезофітні угруповання кл. Festuco-Brometea (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) та Trifolio-Geranietea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика
Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 20–90 cм заввишки. Стебла прямостоячі чи висхідні. Листки в обрисі яйцеподібні, листочки ланцетні 4–8 см завдовжки та 1–1,5 см завширшки, по краю нерівномірно зубчасті, зісподу із сіткою жилок. Суцвіття досить велика, видовжена яйцеподібна або циліндрична голівка 4–10 см завдовжки та 2–3,5 см завширшки. Квітки червоні, 1,3–1,6 см завдовжки. Боби яйцеподібно-кулясті, плівчасті, однонасінні. Цвіте у червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Охороняють в загальнодержавних заказниках «Лиса гора» (Львівська обл. ) , «Касова гора» (Івано-Франківська обл. ) . Заборонено порушення умов зростання, терасування
схилів, заліснення, надмірне випасання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення
Декоративне, кормове.
В общем, редкий, плохо возобновляется, да ещё и страдает от перевыпаса и сбора растений (т. к. декоративен) - обычное дело для абсолютного ольшинства видов, попадающих в списки Красныйх книг.
Да ещё он на границе природного ареала тут. .

вот карта (оттуда же) на Украину: