Елена Величко

Задайте один общий и два специальных вопроса.

New Zealand democratic country with its own parliament. It is part of the official head of state is Elizabeth 2, the gueen of England, Scotland and Wales. New Zealand was the first country in the world to give the vote to women in 1893, to have oid age pensions and the eight-hour working day.

Олег Меньтюков

1)Is New Zealand part of the official head of state is Elizabeth 2?
2)Who is head of state?
3) When was New Zealand give the vote to women?