Р.
Рафаэль .

как скзать по английски:

Я хотела написать тебе первой, но ты постоянно опережаешь меня 🙂
пожалуйста ток не русский анг)

I wanted to be the first who had written to you, but you're faster than me - так норм будет?

Любовь Арипова

I wanted to write to you first, but you constantly get ahead of me

Pavel Yurevich

I wanted to write to you first, but you constantly get ahead of me 🙂

Миша Сергееи

I wanted to write to you first, but you always stay ahead of me 🙂

ОК
Олег Косулин

I wanted to be the first to write to you but you are always ahead of me

Светлана Макарова

I wanted to write you first but you constantly ahead of me

Со временем не уверен в первой части. Сомневаюсь в сказуемом, а то мало ли.