Ангел Ангелочек

Заполните пропуски местоимениями some, any, no, every и их производными ( + body, + thing, + where ). 1. Do you known .

Заполните пропуски местоимениями some, any, no, every и их производными ( + body, + thing, + where ).

1. Do you known ...about this company? 2. There are ...contracts on his desk. 3. Will you repeat, please, I can’t hear ...4. Can you read ...offers now? 5. Nick lives ...near London. 6. There aren’t ...computers in the office. 7. Do you know ...in Moscow? - Yes, I’ve got a few friends there. 8. I don’t want to watch TV. There are ...good programmes today. 9. What’s in your bag? - it’s empty. 10. I’m going to speak to ...11. What’s wrong? - I’ve got ...in my eye. 12. Where is he? - I don’t know, we can’t find him ...13. I’m sure there is ...in the hall. 14. ..ever interests him

Дмитрий

1) Anything 2) Some 3) Anything 4) Some 5) Somewhere 6) Any 7) Anybody 😎 No 9) Nothing 10) Everybody 11) Something 12) Anywhere 13) Nobody 14) Nobody