На
Настя

Помогите с переводом .(P.S. Без промта, гугла и и других переводчиков ...)

- Hello, everyone. With me in the studio today I have a guest. Melanie Stewart is a social worker and deals with young people who have drinking problems. Mass media reports show that a lot of teenagers suffer drinking problems. Is this really true?
- I'm afraid so. The recent surveys really show that alcohol cases are Increasing.
- How awful. But there must be some reasons for that.
- Well, teenagers experiment with alcohol for a variety of reasons. First, a lot of them associate drinking with adulthood. Curiosity can be one of the motives for teens' first try of alcohol. And most tees told me that nobody had ever warned them of the dangers of regular drinking. Actually, parents don't pay much attention to what their children do. And the most powerful influence on young people are their mates. A lot of teens said that they had their first glass of alcohol at a friend's party.
- Do you see any way to help them?
- A lot of young alcoholics are sent to special hospitals for the treatment. But sometimes - without any success. The teenager's attitude is very important too. First, I think there should be much more information about the danger of alcohol provided by mass media, schools. Teachers and parents can help a lot. Young people must have the feeling that somebody cares for them.
- Thank you for coming. And I would like to say to all teenagers. Remember, we care for you

Вова Ходяков

текст простой, сам с электронным переводчиком можешь справиться

Алексей Севостьянов

Я понимаю, конечно, что электронный перевод не есть гуд, но ежели вам нужно понять о чём тут идёт речь, то чем вас Гуглевский переводчик не устраивает? Он всё более или менее корректно перевёл. Там осталось только перевод "причесать", глядя на первоисточник, но это уже относится к области знания и владения русским языком. 😉

ЗЫ. Вкратце: в студию пришёл гость - соцработник и обсуждаются проблемы молодёжи и алкоголя. 😉