Св
Светлана

Нужно употребить в [ ] нужный модальный глагол. Помогите пожалуйста)

15)Her questions are very easy, I [1]... answer them. 16) It [2]... be very difficult to learn such language, as Chinese. 17) I am very sorry, I [3]... not come yesterday. 18) [4]... they translate this text without using a dictionary? 19) Your children [5]... spend more time outdoors. 20) He [6]...work so hard now. 21) We [7]... not understand you at all.

Димка Маслов

have
are
will
If
are
is
are

Евгений Тренд

1) have 2) are 3) will 4) if 5) are 6) is 7) are

Светлана Лебедева

have are will if are is are