Ольга Маслова

употребите глагол-сказуемое в будующемвремени, используя эквиваленты модальных глаголов:

He must check the temperature three times a day .
In this figure you can see a diagram of temperature changes .
He may use a barometer to the atmospheric pressure .

Tik Tak

He must (will have to)check the temperature three times a day .
In this figure you can (will be able to) see a diagram of temperature changes .
He may (will be allowed to / will probably) use a barometer to measure the atmospheric pressure .