Димарик Дарманчев

Употребите глагол – сказуемое в будущем времени, используя эквиваленты модальных глаголов:

1.He must illustrate this law by several experiments.

2.They may carry out these experiments at the laboratory.

3.She can study chemistry at the university.

Определите функции инфинитива:

1.At that time Newton began to think about construction of an astronomical telescope.
1. В это время Ньютон начал думать о строительстве астрономического телескопа.
2.They made some experiments to prove their theory.
2. Они сделали несколько экспериментов, чтобы доказать свою теорию.
3.The procedure to be followed is described below.
3. Процедура, которой следует придерживаться, описана ниже.

Андрей

1. He will have to illustrate this law by several experiments.
2. They will (probably, evidently),carry out these experiments at the laboratory.
3. She will be able to study chemistry at the university.
1. At that time Newton began to think about construction of an astronomical telescope(part of compaund verbal predicative?)
2 to prove (an adverbial modifier?)
3. The procedure to be followed is described below (a predicative?)