Елена Коннова

сказуемые с эквивалентами модальных глаголов

Where the victim of the crime has suffered material loss, he should bring a civil suit against the accused for reparation of the loss. Then the court will be able to examine the civil case simultaneously with the criminal one. The injured party in a civil suit is called the plaintiff. The plaintiff has the possibility to use all the evidence collected in the criminal case. He will have to prove that the loss has been inflicted by the crime in question. The investigator and the Procurator are obliged to help the civil plaintiff to prove his case.
Если потерпевшей стороне в ходе преступления нанесен материальный ущерб, она должна подать гражданский иск против обвиняемого для возмещения потерь. Тогда суд сможет рассмотреть это гражданское дело одновременно с уголовным. Потерпевшая сторона в гражданском иске называется истцом. Истец имеет возможность использовать все доказательства, собранные по уголовному делу. Он должен будет доказать, что убыток, причиненный преступлением существует. Следователь и прокурор обязаны помогать гражданскому истцу доказать свою правоту.
Even where a civil suit has not been brought, while passing a sentence, the court is on its own initiative to decide on the question of reparation for the material loss inflicted by the crime.

Задание выписать сказуемые с эквивалентами модальных глаголов из текста.

The plaintiff has the possibility to use all the evidence collected in the criminal case...Истец имеет возможность использовать все доказательства, собранные по уголовному делу... думаю что только это предложение подходит. правда не особо уверенна.. .а еще сппрашивают эквивалентами каких модальных глаголов они являются. Отразите оттенки их значения в переводе. - тут вообще глаза разбежались *люди что делать может кто нибудь знает? ааааааа* помогите пожалуста)))) )

Игорь Воротников

Where the victim of the crime has suffered material loss, he SHOULD (=must) bring a civil suit against the accused for reparation of the loss. Then the court WILL BE ABLE TO (=can) examine the civil case simultaneously with the criminal one. The injured party in a civil suit is called the plaintiff. The plaintiff has the possibility to use all the evidence collected in the criminal case. He WILL HAVE TO (=must) prove that the loss has been inflicted by the crime in question. The investigator and the Procurator ARE OBLIGED TO (=must) help the civil plaintiff to prove his case.

И так далее.
Модальных глаголов раз, два и обчелся ( can, may, must).
Ну эквивалентов несколько: can - to be able to (может быть, тут имеют в виду еще to have the possibility), must - to be to, to have to, should, to be obliged to.
Задание для дошкольников, типа, найдите, где зайка спрятал морковку))