Света Верясова

Помогите перевести и правильно употребить модальные глаголы*_* Please

Shoppers and critics of the mall administration say that the mall (not/ have to) become as unsafe as it has. They say that the administration (might/ not/ do) all it could to keep the mall safe.

Татьяна Попова

Shoppers and critics of the mall administration say that the mall did not
have to become as unsafe as it has. They say that the administration
might not have done done all it could to keep the mall safe.