Александр Колбасников

Помогите с английским) Выберите правильное грамматическое время

( Present Simple or Present Continuous)

1.Good nurses look/ are looking after sick children like mothers. Nurse Howard

looks/ is looking after little Pete now.

2. I read/ am reading a lot of dental journals every year. At the moment I read/ am reading the British Dental Journal.

3. Helen disinfects/ is disinfecting hard surfaces. She does/ is doing it every day.

4. My friend has/ is having a bad toothache these days. He’s afraid of dentists so he takes/ is taking “Analginum”.

5. In the morning I have/ am having a cup of tea and leave/ am leaving home at 8.30. Now I wait/ am waiting for a bus.

6. John flies/ is flying to Moscow tomorrow. It was decided beforehand.

Нужно выбрать правильный вариант ответа в самих предложениях, например look / are. Либо look, либо are.

Валерия

1. pr.Simple; pr.cont;
2. pr.simple; pr.cont;
3. pr.simple; pr.cont;
4. pr.cont; pr.simple;
5. Здесь должно быть past simple, так как говориться "Утром я выпил чашку чая и вернулся домой в 8.30. А сейчас я жду автобуса. " Во втором pr.cont.
6. Здесь должно быть так: John will fly/ is going to fly to Moscow.
Вот так.)