Рамай

Определить форму глагола

Обьясните употребление выделенных форм глагола

если не разобрать на фото какое-либо слово, можно посмотреть здесь
Mrs. Jones: How long have you been here, Nina?
Nina: I came las Friday.I've been here for a week.
Mrs. Jones: Were you studying English in Russia?
Nina: Yes, at school and then at my technical school.
Mrs. Jones: How long have you been studying it?
Nina: For over six years, I think.
Mrs. Jones: Have you had much opportunity to see the country?
Nina: Yes. I have been to Bornmouth and Brighton.
Mrs. Jones: Did you like it?
Nina: Yes. Very much. I’m going to visit Edinburgh after my English course in London.
Mrs. Jones: It’s a wonderful city. You will like it, I’m sure.
Nina: I will

p.s надо вообщем после каждого предложения написать в какой форме глагола употреблено: Present Simple, Present Continuous. Present Perfect, Present Perfect Continuous

Ольга

Mrs. Jones: How long have you been here, Nina? (Present Perfect)
Nina: I came las Friday.I've been here for a week. (Present Perfect)
Mrs. Jones: Were you studying English in Russia? (Past Continuous)
Nina: Yes, at school and then at my technical school.
Mrs. Jones: How long have you been studying it? (Present Perfect Continuous)
Nina: For over six years, I think.
Mrs. Jones: Have you had much opportunity to see the country? (Present Perfect)
Nina: Yes. I have been to Bornmouth and Brighton. (Present Perfect)
Mrs. Jones: Did you like it?
Nina: Yes. Very much. I’m going to visit Edinburgh after my English course in London. (Present Continuous)
Mrs. Jones: It’s a wonderful city. You will like it, I’m sure. (Future Simple)
Nina: I will (Future Simple)