Любовь Свиридова

Выберите правильную форму причастия и переведите предложения на русский язык:

1. (Explaining, explained) again, the rule became quite clear.
2. When (crossing, having crossed) the street in London, look first to the right.
3. (Finishing, having finished) the breakfast, he was ready to ask for the bill.
4. The large house (being built, having built) in our street is a new school.
5. He returned home (fulfilling, having fulfilled) the task.

Наталья Катина

Explained После еще одного объяснения правило стало вполне понятным
Crossing Пересекая улицу в Лондоне, сначала посмотри направо
Having finished Окончив завтрак, он был готов попросить счет
Being built Новый дом, строящийся на нашей улице, предназначен для школы
Having fulfilled он вернулся домой после выполнения задания