Виталий Котусов

Выберите нужную форму глагола to be и переведите предложения на русский язык

School education in the USA (is,was,will be) free;
2) They (are,were,will be) second year students last year;
3)History (is,was,will be) the first lesson tomorrow

Юрий

They were second year students last year - В прошлом году они остались на второй год. School education in the USA is free. - Образование в школах США свободное. History will be the first lesson tomorrowю - Завтра первый урок - история.